Õietolm

Mesinduse saaduseks nr 1 on loomulikult mesi (kreemjas mesi, maitsemesi jne). Lisaks meele on võimalik mesindades toota ka hulganisti kõrvalsaadusi. Näiteks õietolm, suir ja taruvaik. Esimesena ülevaade õietolmust. Mis on õietolm? Kuidas mesilased õietolmu koguvad? Kuidas mesinik õietolmu kogub ja milleks õietolm kasulik on?

Mis on õietolm?

Õietolm on pulbritaoline mass, mis koosneb seemnetega paljunevate taimede tolmukates valminud tolmuteradest. Õietolm kandub laiali tuule, putukate või veega.

Õietolmu koosneb rasvadest, valkudest, menaraalainetest, vitamiinidest, aminohapetest, süsivesikutest. Vitamiinidest on esindatud näiteks A, P, E, B1, B2, PP, B6, H, C.

Kuivatatud ja puhastatud õietolmu tombud

Kuidas mesilased korjavad õietolmu?

Õisi külastades jäävad õietolmuterad mesilase kehal olevate karvade külge. Mesilane kogub need jalgadel paiknevate harjakeste abil lennu ajal kokku, niisutab süljenäärmenõrega, teeb õietolmutombud ja pakib need tagajalgade välisküljel olevatesse suirakorvikestesse. Suirakorvike on õõnsus, mis on kaetud pikkade tugevate karvakestega.

 

Mesilane õietolmu kogumas. Foto: Madis Siim

Tarus asetavad lennumesilased õietolmutombud tööliskannudesse. Kuna mesilased külastavad paljude taimede õisi, siis tuuakse päeva jooksul tarru ka erinevatelt taimedelt kogutud õietolmu, mis paigutatakse järjest kärjekannudesse. Seega sisaldab üks karjekann mitme taime õietolmu. Kärjekannudesse paigutatakse õietolmutombud kihtide kaupa, niisutatakse süljenäärmenõrega, lisatakse mett ja tambitakse peaga kinni. Tavaliselt on kärjekannus 4–5 kihti erinevat õietolmu, harva ka 8–11 kihti. Suirakannud täidetakse 3/4 ulatuses ja kaetakse õhukese meekihiga.

Kuidas mesinik kogub õietolmu?

Üks mesilaspere võib hooajaga koguda kuni 60 kg õietolmu, millest mesilaspere vajab ca 30 kg. Seega on võimalik mesinikul ka kõrvalsaadusena õietolmu koguda. Õietolmu kogumiseks paigutatakse taru ette või taru alla (olenevalt tarutüübist) õietolmu kogumise restid. Põhimõte toimib nii, et mesilane peab tarru pääsemiseks pugema läbi suhteliselt kitsa prao. Pragu on täpselt nii kitsas, et mesilane mahub kenasti tarru minema, kuid õiteolmutombud, mis paiknevad suirakorvikestes, ei mahu avast läbi, ning pudenevad vastavasse kogumisanumasse. Mesinik peab tühjendab kogumisanuma igapäevaselt. Seejärel õietolm kuivatatakse, puhastatakse ning pakendatakse.

Foto: https://suitsik.ee/toode/oietolmu-koguja-farrar-langstroth-tarule/  Eesti toode, soovitan 😉

Milleks õietolmu kasutatakse?

Kirjanduse järgi aitab õietolm taastada maksa funktsioone, on efektiivne aneemiavastane vahend, aktiviseerib kõhunäärme insuliini tootmist, vähendab vere hüübivust, tugevdab kapillaare, alandab vere kolesteroolitaset, on skleroosivastase toimega, soodustab sapi- ja uriinieritust, ei lase tõvestavatel mikroorganismidel soolestikus paljuneda, stimuleerib immuunsüsteemi, on üldtugevdava toimega, parandab isu, tõstab füüsilist töövõimet, tugevdab seksuaalfunktsiooni, vähendab eesnäärme suurenemise ohtu- muljetavaldav loetelu.

Õietolmu võib kasutada toidulisandina- segada näiteks hommikupudru või kohupiima hulka.

Õietolmu soovitatav päevane annus on 1-3 teelusikatäit ning soovitatavalt kas hommikul või lõuna ajal. Õhtusel ajal tarbides võib õietolmu ergutav toime pärssida unimist.

Kahjuks võib õietolm põhjustada pajudel inimestel allergiat.

#mesi #kreemjasmesi #mesindus #madisemesindus